.

30 Mart 2017 Perşembe

Huzursuzluk-Zülfü Livaneli

Merhaba uzun zamandır blog aleminde yoktum.Bu benim aylar sonra blogda yazdığım ilk kitap yorumu olacak.Umarım devamıda gelir ve 2017'de bol kitap okuyup sizlerle paylaşırım.Her neyse huzursuzluk benim mart ayında okuduğum tek kitap oldu.Neden diye soracak olursanız.Birazcık hastalanmıştım ve kendimi okumaya veremedim.Nisan ayından umutluyum umarım mart kadar soğuk ve depresyonda geçmez..
Yani en azından bahar geldi ,çiçekler açtı,falan filan olsun.Artık havalar ısınsın..

Merhamet Zulmün Merhemi Olmaz

Zülfü Livaneli ile kardeşimin hikayesi isimli kitabıyla tanışmıştım.Mükemmel bir kitaptı,albenisi yüksekti,sonu da şaşırtıcı bitmişti.Sonrasında Son Ada kitabını okudum.Oda kardeşimin hikayesi kadar olmasada güzeldi.Biraz Yaşar kemal etkileri vardı sanki kitapta..

Bu arada ben Yaşar Kemal'in kitaplarını da çok seviyorum..


Son olarak okuduğum huzursuzluk romanı, diğerleri kadar olmasa da güzeldi yine.Zülfü livaneli ne yazsa okurum dediğim yazarlardan fakat,beğenmediğim kitapları da olmadı değil.
     Tarzını,üslübunu,kitaplarının konularını seviyorum fakat her kitabını okuyabilirim                     yarım kalmaz diyemem.Çünkü Seranad yarım bıraktıklarımdan.Aynı zamanda bir gün mutlaka okuyacağım dediklerimden.Gelelim Huzursuzluk kitabına..Her ne kadar beni derinden üzen bir kitap olsada,yine livaneli'nin akıcı yazım dili bu kitapta da vardı.


Şöyleki ;hem kitabın konusunu,hemde yazarın anlatımını ben yine sevdim.O zaman sizlere birazcık kitabın konusundan bahsedeyim. İstanbulda yaşayan ibrahim,çocukluk arkadaşı hüseyin öldürülünce,memleketi Mardine gider..Burada gizemli olaylarla ve sırlarla da karşılaşır.
Mardinde anlatılan hikaler oldukça dikkat çekicidir.Hüseyin için gelen arkadaşı onun evlenmek istediği yezidi kızın sırrına doğru yola çıkmıştır aynı zamanda.Kitapta suriyeden Türkiye'ye sığınan mülteciler ve onların yaşadıkları acı olaylara da yer verilmiş.Huzursuzluk tam da ismi gibi çok seveceğiniz fakat sizlere birazcık huzursuzluk verebilecek,psikolojinizi sarsacak bir kitap.Şahsen ben de o etkiyi bıraktı.Kitap bir kardeşim hikayesi değildi fakat,şans vermenizde okumanızda fayda var..


Ve bir Alıntı:       
Harese nedir, bilir misin? Develerin çölde çok sevdiği bir diken var. Deve dikeni yedikçe ağzı kanar. Tuzlu kanın tadı dikeninkiyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. Kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz.Ortadoğu’nun âdeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur..

Ayrıca youtube hesabımdaki sohbet videomda huzursuzluktan da bahsettim oradan da izleyebilirsiniz..kitaba puanım(5 üzerinden 4 oldu)


Huzursuzluk-Zülfü Livaneli- Benimle Sohbet                                  Düzenleme

back to top .